Ud af krisen – ind i fremtiden
I forslaget til finanslov for 2010 er der foreslået besparelser på uddannelse:
• Ungdomsuddannelser: -126 mio.
• Erhvervsrettede uddannelser: -290 mio.
• Professionsbachelor: -180 mio.
• Universiteterne: -469 mio.
• Samlet besparelse: 1.065 mio. kr.
Dette er ikke blot en enkelt besparelse – siden 2001 er der blevet skåret ned hvert eneste år i den samlede uddannelsessektor. Undervisningslokalerne forfalder, materialerne forældes og der sidder flere og flere i klasserne.
Når der er økonomisk krise, er det klart, at alle må gøre sit til at komme ud af krisen. Men vejen frem er ikke at spare pengene på uddannelse – uddannelse er nemlig vejen ud af krisen. Hvis vi i fremtiden skal kunne klare os i den globale krise, er det ikke vores viden og hjerner, vi skal skære ned på. Tværtimod er krisen og ungdomsarbejdsløsheden en mulighed for at løfte kvaliteten i uddannelsessektoren og dermed få endnu flere igennem en uddannelse.
Derfor indkalder “Ud af Krisen – ind i Fremtiden” til demonstrationer d. 6. oktober i København, Odense, Århus, Sønderborg og Viborg.
Læs mere på udafkrisen.dk
Baggrundsstof
- Den samlede analyse, som danner baggrund for Ud af krisen-initiativet.
- En analyse der viser at videregående uddannelse betaler sig, lavet af AE
- Mckinsey-rapporten, som beskriver hvordan universiteterne alle er underfinansierede

